Młody Lean Lider w Lagunie – Laguna Fabryka Okuć

Młody Lean Lider w Lagunie

W marcu, podobnie jak w zeszłym roku, zgłosiliśmy chęć udziału w projekcie edukacyjnym „Młody Lean Lider”, organizowanym przez fundację Lean […]

W marcu, podobnie jak w zeszłym roku, zgłosiliśmy chęć udziału w projekcie edukacyjnym „Młody Lean Lider”, organizowanym przez fundację Lean Education.

Cel programu to rozwijanie kompetencji Lean Thinking u młodzieży w wieku 13-19 lat poprzez zajęcia z praktykami biznesu. Nad całością czuwają nauczyciele, dydaktycy, pedagodzy i psychologowie. Pierwszy etap to przeszkolenie uczniów przeprowadzane przez wolontariuszy fundacji będących zawodowymi konsultantami narzędzi lean. Kolejnym krokiem jest wizyta w wybranej firmie i praca nad usprawnieniem i optymalizacją codziennych procesów, w tym także produkcyjnych.

I tak w maju odbyły się w naszej firmie trzy wizyty młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Rumii. Uczestnicy pochylili się nad problemem czasu przezbrajania jednej z naszych maszyn na linii do profilowania kształtowników stalowych. Można powiedzieć, że wnieśli świeże spojrzenie na to zagadnienie.

„Bardzo dobrze współpracowało nam się z tymi młodymi ludźmi, którzy mieli dla nas kilka ciekawych propozycji. Otworzyli nam też trochę oczy i zwrócili uwagę na pewne aspekty. Dużą wartością jest też to, że zasugerowali, co powinniśmy obserwować i badać. W najbliższym czasie będziemy się przyglądać kilku składowym danego procesu. Mam nadzieję, że przyniesie to wkład do działań optymalizujących, które docelowo wpłyną na redukcję czasu przezbrojeń. W skrócie: kulturalni ludzie, otwarte umysły, dobre pomysły” – mówi Michał Kusztejko, opiekun projektu z ramienia Laguny.

„Podczas wizyty w firmie grupa zapoznała się z problemem, który został dla niej przygotowany, a dotyczył skrócenia czasu przekalibrowania maszyny produkującej profile. Było to bardzo ciekawe doświadczenie dla młodzieży. Oprowadzenie po różnych działach firmy dało świeże spojrzenie na postawione przed grupą zadanie.  Muchomorki (tak nazywa się nasza grupa projektowa) miały możliwość porozmawiania z wieloma pracownikami Laguny, którzy podzielili się swoją wiedzą na temat firmy i byli w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące zadania. Po trzech spotkaniach, dzięki narzędziom lean, grupa była w stanie przestawić Lagunie propozycję rozwiązania problemu. Będziemy miło wspominać nasz pobyt oraz dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.” – ocenia projekt opiekunka grupy Pani Katarzyna Pucyło.

„Jestem mile zaskoczony współpracą z uczestnikami projektu Młody Lean Lider. Młodzież zaproponowała bardzo racjonalne rozwiązania, które mam nadzieję już niedługo wdrożyć. Bardzo podobała mi się także wizualna forma przedstawienia problemu oraz sprawne wplecenie w nią narzędzi Lean.” – dodaje kierownik produkcji zakładu Laguna w Gdańsku – Tomasz Steciński.

Spotkanie z uczestnikami przebiegało w miłej i twórczej atmosferze. Po obserwacji procesu lepiej poznawaliśmy się przy pizzy. W kolejnym dniu, wstępne wnioski zostały skonfrontowane z wiedzą techniczną i doświadczeniem pracowników Laguny. Czekamy na ostateczne wyniki pracy młodych liderów, by móc się nad tym pochylić, a ostatecznie też wdrożyć.

Dlaczego warto brać udział w tego typu projekcie?

„Młodzież pokazała ogromny entuzjazm i chęć rozwiązania problemu. Zupełnie inny, „świeży” punkt widzenia może okazać się bardzo cenny, więc dlaczego z niego nie skorzystać?’ – dodaje pan Maciej, pracownik wydziału produkcji profili stalowych.

Serdecznie dziękujemy młodzieży oraz opiekunce pani Katarzynie Pucyło za poświęcony czas, entuzjazm i świetne pomysły!

Adres i dane kontaktowe:

Laguna Fabryka Okuć S.A.
ul. Maszynowa 32A
80-298 Gdańsk
tel.: +48 58 770 48 00
NIP 525 256 43 48

Rejestracja w Sądzie Rejonowym
VII KRS 0000936019
Prezes Zarządu: Grzegorz Dolny
Kapitał zakładowy: 900 000 PLN


Biuro obsługi klienta
– kraj

Tel. +48 58 770 48 20
Tel. 609 030 164

e-mail: kraj[at]laguna.pl

Biuro obsługi klienta
– export

Tel. +48 58 770 48 10
Tel. 603 219 418
e-mail: exportoffice[at]laguna.pl

Jesteś zainteresowany współpracą? Masz pytania?

Potrzebujesz wsparcia technicznego?

Napisz do nas! – kraj[at]laguna.pl

    Newsletter