Poradnik – Laguna Fabryka Okuć

Chcesz wiedzieć więcej? Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania

Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele pytań oraz sposobów przyspieszenia swojej pracy. Od 1993 roku produkujemy nasze systemy i dzięki doświadczeniu naszych ekspertów dzielimy się wiedzą. Jesteśmy najchętniej wybieranym producentem rozwiązań do produkcji mebli. Masz pytania i nie znalazłeś odpowiedzi – zadaj pytanie naszemu ekspertowi. Napisz do ekspert@laguna.pl

𝗘𝗸𝘀𝗽𝗲𝗿𝘁 𝗟𝗮𝗴𝘂𝗻𝘆: W naszej ofercie mamy dwa rozwiązania do drzwi składnych: Slide R oraz Bifold. Slide R występuje w dwóch wariantach: wewnętrzny – montowany w korpusie szafy oraz zewnętrzny – zakrywający go. Zaletą systemu Slide R jest zawias listkowy, który sprawia, że skrzydła schodzą się nie pozostawiając żadnej szczeliny. Ogromną przewagę nad systemem Bifold mają również okucia ponieważ są regulowane, ale i łożyskowane. Możemy zamontować je na samej szynie górnej K-075, albo zastosować również szynę dolną. System Bifold opiera się tylko na szynie K-015 i nie posiada prowadzenia dolnego tylko gniazdo dolne. Mamy tu możliwość zastosowania zawiasu LUX albo prostszej formy – zawiasu listkowego HI. Jednak oba te rozwiązania pozostawiają małą szczelinę pomiędzy skrzydłami. Podsumowując – jeśli zastanawia się Pan nad wyborem pomiędzy tymi dwoma systemami rekomendujemy rozwiązanie Slide R – nowoczesne oraz łatwe w montażu.

𝗘𝗸𝘀𝗽𝗲𝗿𝘁 𝗟𝗮𝗴𝘂𝗻𝘆: W systemie Standard może Pan zastosować prowadzenie dolne montowane do podłogi (prowadnik AO-075) lub prowadzanie dolne montowane do ściany (prowadnik regulowany AO). Dzięki drugiemu rozwiązaniu nie trzeba wiercić dziur w posadzce tylko w ścianie – niższe koszty przy ewentualnym demontażu drzwi. Dodatkowo prowadnik AO charakteryzuje się tym, że:

korpus jest wykonany ze stali ocynkowanej – wyjątkowa wytrzymałość,

wydłużone są otwory montażowe – możliwość regulacji wysokości zamontowania drzwi nad podłogą,

zastosowano śrubę dociskową – dostosowanie odległości od ściany w zależności od zastosowanych uchwytów do mocowania szyny K-075,

prowadnik jest wykonany z tworzywa – minimalizacja tarcia podczas przesuwu drzwi.

Z pewnością jedno z tych rozwiązań spełni Pana potrzeby. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

𝗘𝗸𝘀𝗽𝗲𝗿𝘁 𝗟𝗮𝗴𝘂𝗻𝘆: Mamy w ofercie rozwiązanie, o którym Pan pisze – jest to system Sloping do skośnego sufitu. Tor zamontowany jest do dachu specjalnym mocowaniem, które dopasowuje się do jego nachylenia. Dodatkowo można dokupić mocowanie do maskownicy, aby zakryć przerwę między krawędzią a sufitem.

Zachęcamy do zapoznania się z grafiką posta. W szczegółach pokazuje rozwiązanie.

𝗘𝗸𝘀𝗽𝗲𝗿𝘁 𝗟𝗮𝗴𝘂𝗻𝘆: Cieszy nas, że zainteresowała Pana nasza 𝗻𝗼𝘄𝗮 𝗼𝗳𝗲𝗿𝘁𝗮 𝗸𝗼𝗹𝗼𝗿𝘆𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝗮. Dotyczy ona profili aluminiowych i dostępna jest dla rączek: Multiomega Wide, Modern Wide, Rama Wide, Omega Brush, Eta Wide. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

Ekspert Laguny: W systemach aluminiowych Laguny występują następujące prowadniki górne:

Solid łożyskowany, Solid niełożyskowany, Solid Plus łożyskowany.

Nowością w ofercie Laguny jest Prowadnik Solid Pro z podkładką. Zaletą tego prowadnika jest:

trwałe połączenie podkładki z korpusem, dzięki temu możliwy jest szybszy montaż, obniżenie otworów, co daje idealne dopasowanie przy zastosowaniu ceownika, koła łożyskowane obustronnie osłonięte, które wpływają na cichszą pracę systemu, wysokiej jakości stal sprężynowa, która wpływa na bardziej stabliny przesuw drzwi.

Prowadnik Solid Pro występuje w dwóch wersjach: jako prowadnik symetryczny – stosowany w rączkach: Twin, Twin Lambda, Delta, Intero, jako prowadnik niesymetryczny – stosowany w rączkach: Twin Flat, Twin Multi, Twin Gama, Twin Epsilon, Multiomega Wide, Rama Wide, Omega, Modern Wide, Eta Wide.

Solid Pro może być montowany bezpośrednio na płytę, ramiak i ceownik. Przeznaczony jest do toru górnego: SOLID i UNIWERSALNEGO.

 

Ekspert Laguny: Na grafice prezentujemy szczegółowe wyliczenia materiałów stosowanych w systemach Laguny. Zapraszamy do zapoznania się.

Ekspert Laguny: System Superior to rozwiązanie do drzwi nawierzchniowych, w których nie widać toru górnego oraz dolnego. Przeznaczony do płyty 18, może być zastosowany na dwóch i trzech drzwiach. Bardzo ważną zaletą tego systemu jest luz montażowy, który w tym rozwiązaniu wynosi tylko 25 mm od sufitu. Przy skrzydłach szerszych niż 70 cm zalecamy zastosowanie okucia Expander, który zapobiegnie wypaczaniu się drzwi. W tym miejscu należy rozważyć wybór odpowiedniej długości tych okuć zgodnie z poniższą tabelą.

Montaż ilości powyższego okucia jest uwzględniony w Instrukcji montażu (dostępne na stronie).

Dzięki temu rozwiązaniu szafa będzie służyła przez wiele lat. System Superior występuje w dwóch wariantach: Superior oraz Superior Pro R. Różnica między nimi jest związana z torem dolnym oraz prowadnikami dolnymi. O ile w Superiorze mamy zastosowane tzw. ślizgi, które przesuwają się w szynie o tyle w Superiorze Pro R – prowadniki te mają małe kółeczka, które są łożyskowane i idealnie dopasowane do toru dolnego dzięki czemu bardzo cicho i elastycznie przesuwają się w nim.

Dodatkowo, w Superiorze Pro R można regulować okucia górne na płaszczyźnie góra – dół w zakresie +/- 3 mm.

Oba rozwiązania są przewidziane do zamontowania dwu lub trzech skrzydeł drzwi w wersji mijanej i niemijanej. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że wybierając wersję drugą ma Pan możliwość zastosowania samodomykacza, zarówno do dwóch jak i do trzech skrzydeł. Przy opcji z trzema skrzydłami jest dodatkowy samodomykacz centralny na środkowe drzwi, który działa na obie strony.

Jako Ekspert rekomenduję System Superior Pro R ze względu na możliwość wyrównania w poziomie skrzydła drzwi oraz dynamiczny i bezgłośny przesuw prowadników. Dodatkową zaletą godną podkreślenia jest łatwy montaż dzięki zastosowaniu mocowań Easy. Podsumowując powyższe informacje mam nadzieję, że wybór właściwego rozwiązania nie będzie problemem.

Ekspert Laguny: Taflę szkła o grubości 4 mm należy przed montażem zabezpieczyć folią bezpieczną, w przypadku grubszych wymiarów tj. 6, 8, 10, 12 mm stosujemy już szkło bezpieczne klejone lub szkło hartowane.

Montaż tafli w systemach Laguny odbywa się za pomocą klinów (2 rodzaje do wyboru) lub uszczelki dobieranej w zależności od systemu, umiejscowienia i grubości szkła. Taki sposób montażu pozwala na solidne i bezpieczne osadzenie tafli szkła w profilu przy zachowaniu wysokich walorów estetycznych. Zabezpiecza również szafę przed widocznymi śladami kleju, które mogą uwidocznić się na szkle po kilku latach użytkowania. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą klinów i uszczelek w naszym katalogu.

Ekspert Laguny: Aby zapobiec odkształcaniu się drzwi w zabudowach przesuwnych najlepiej zastosować EXPANDERY, czyli systemy wyrównujące. Okucia te można zamontować w rozwiązaniach budowlanych, meblowych oraz aluminiowych. Korygują lub prostują płytę od grubości 16 mm i wysokości drzwi do 3000 mm. EXPANDER montujemy od wewnętrznej strony drzwi. Najlepsze efekty uzyskujemy stosując równomierne rozmieszczenie systemu, czyli 2 zestawy na jedno skrzydło. Przekręcanie pręta w lewo lub prawo powoduje ściąganie lub rozpieranie krzywizny wypaczonych drzwi.

W ofercie Laguny znajdują się 3 rodzaje Okucia Expander:

  • Zestaw System Expander FIX – do już wypaczonych płyt,
  • Zestaw System Expander Mask i Zestaw System Expander STAB – do zapobiegania
    wypaczaniu się płyt

Adres i dane kontaktowe:

Laguna Fabryka Okuć S.A.
ul. Maszynowa 32A
80-298 Gdańsk
tel.: +48 58 770 48 00
NIP 525 256 43 48

Rejestracja w Sądzie Rejonowym
VII KRS 0000936019
Prezes Zarządu: Grzegorz Dolny
Kapitał zakładowy: 900 000 PLN


Biuro obsługi klienta
– kraj

Tel. +48 58 770 48 20
Tel. 609 030 164

e-mail: kraj@laguna.pl

Biuro obsługi klienta
– export

Tel. +48 58 770 48 10
Tel. 603 219 418
e-mail: exportoffice@laguna.pl

Jesteś zainteresowany współpracą? Masz pytania?

Potrzebujesz wsparcia technicznego?

Napisz do nas! – kraj@laguna.pl

    Newsletter